7.20.2021
2

Rośnie liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych

Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych w 28 kluczowych lokalizacjach przy autostradach A1, A2 i A4 oraz przy drogach ekspresowych S3, S7 i S8.

Inwestycja GDDKiA to duży ukłon w kierunku osób, które odkładają zakup samochodu elektrycznego ze względu na trudność w realizacji dłuższych tras. Teraz ten problem staje się o wiele mniejszy. Każda ze stacji będzie zaopatrzona w minimum dwa punkty ładowania o mocy nie mniejszej niż 50 kW. Uruchomienie stacji zaplanowane jest na drugą połowę 2022 roku. Stacje ładowania zostaną zrealizowane przez konsorcjum firm Ekoen oraz Ekoenergetyka – Polska, a także przez Greenway Polska.

Stacje ładowania w Polsce

W 2020 roku powstały 353 nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Tym samym w Polsce mamy aktualnie 1324 ładowarki. Punkty ładowania pojazdów elektrycznych działają także na 20 Miejscach Obsługi Podróżnych - są one ściśle związane z drogami o ograniczonej dostępności, takimi jak autostrady i drogi ekspresowe. W trakcie realizacji są kolejne punkty ładowania pojazdów elektrycznych na 21 MOP-ach kategorii I. Kierowcy pojazdów elektrycznych będą mogli skorzystać z większości z nich jeszcze w tym roku.

Według raportu "Polish EV Outlook" do 2025 r. w Polsce może powstać nawet 48 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Taki rozwój infrastruktury ładownia z pewnością pozytywnie przyczyniłby się do wzrostu sprzedaży elektryków i hybryd.

Bardzo ważnym uzupełnieniem ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów jest samodzielne ładowanie samochodów elektrycznych w gospodarstwie domowym. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w instalacje fotowoltaiczną. Dzięki temu kierowcy mogą pozyskiwać darmową energię ze słońca, którą mogą wykorzystywać do ładowania swoich pojazdów.