4.22.2022

Błędy w montażu pomp ciepła

Błędy montażu pomp ciepła mogą powodować zbyt duże zużycie energii elektrycznej oraz podzespołów, na przykład sprężarki wewnątrz pompy. To z kolei skutkuje koniecznością wykonania prac serwisowych, które generują dodatkowe koszty. Podpowiadamy, na jakie błędy w montażu pomp ciepła należy uważać oraz jak uniknąć problemów związanych z działaniem instalacji.

Montaż pompy ciepła – najczęstsze błędy

Pompy ciepła są bezpiecznym, oszczędnym i ekologicznym źródłem ogrzewania, które cieszy się coraz większą popularnością. Aby instalacje działały prawidłowo, należy jednak zadbać o:

  • dobór odpowiedniego urządzenia,
  • profesjonalny montaż,
  • prawidłową eksploatację.

W przeciwnym wypadku może dojść do uciążliwych problemów, takich jak nieszczelność, nadmierny hałas czy buczenie pompy ciepła. Jak podłączyć urządzenie, by było efektywne? Przedstawiamy najczęstsze błędy instalacji pomp ciepła.

Nieszczelność instalacji hydraulicznej

Nieszczelna instalacja to poważny problem, który należy jak najszybciej wyeliminować. Jeśli błąd nie zostanie zauważony odpowiednio wcześnie, może dojść nawet do rozsadzenia rur. Aby zadbać o prawidłowe działanie pompy ciepła, warto też upewnić się, czy podczas montażu nie doszło do zapowietrzenia instalacji.

Hałas instalacji

Prawidłowo zainstalowana pompa ciepła generuje dźwięk o niskiej częstotliwości, który nie jest uciążliwy dla mieszkańców budynku ani sąsiadów. Inaczej jest w przypadku, kiedy ekipa montażowa zamiast elementów elastycznych zastosuje sztywne przyłącza lub umieści urządzenie w nieodpowiednim miejscu. Brak izolacji antywibracyjnej jednostki zewnętrznej może prowadzić do przenoszenia drgań na budynek, a w konsekwencji do uciążliwego hałasu, który nie mieści się w przewidzianych normach.

Złe ustawienia pompy

Wybór odpowiednich ustawień parametrów pompy ciepła to gwarancja, że urządzenie będzie działało wydajnie, a jego instalacja się opłaci. Podczas montażu należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy dobór krzywej grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej. Nie bez znaczenia jest również właściwe określenie punktu biwalentnego.

Brak próżni w pompach typu split

Przed uruchomieniem instalacji należy upewnić się, że w układzie chłodniczym pompy nie ma powietrza. Zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do awarii pompy ciepła i konieczności wymiany sprężarki, dlatego warto dopilnować, by instalatorzy nie pominęli tego kroku.

Zagięcie rur chłodniczych i błędy wykonawcze

Zbędne zagięcia rur chłodniczych zmniejszają ich przekrój, co może powodować ograniczenie przepływu, a w efekcie niską wydajność urządzenia. Częstym błędem jest również niewłaściwy dobór zbiornika ciepłej wody użytkowej (CWU), który uniemożliwia odebranie całego ciepła. Warto upewnić się, czy ekipa wykonująca montaż pompy używa elementów zgodnych z zaleceniami producenta, a podczas instalacji nie doszło do poważnych błędów wykonawczych. Uszkodzenia mechaniczne, źle podłączone przewody czy wadliwe zabezpieczenia są niebezpieczne i mogą prowadzić do kosztownych napraw.

Nieprawidłowe umieszczenie jednostki zewnętrznej

Błędy instalacji pomp ciepła często dotyczą nieprawidłowego położenia jednostki zewnętrznej. Na co zwrócić uwagę?

  • Jednostka zewnętrzna musi znajdować się odpowiednio wysoko – przynajmniej kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią, by nie została uszkodzona podczas intensywnych opadów śniegu.
  • Należy zadbać o łatwy dostęp do jednostki oraz możliwość swobodnego przepływu powietrza.
  • Jednostkę zewnętrzną trzeba zamontować w optymalnej odległości od jednostki wewnętrznej, by uniknąć problemów z wydajnością pompy. Im dłuższa linia, tym większa utrata ciepła.

Warto zadbać o optymalne warunki, ponieważ nieprawidłowy montaż pompy ciepła może powodować liczne błędy, niską efektywność pracy urządzenia czy uciążliwy hałas.

Błędy montażu pomp ciepła – podsumowanie

Jeśli chcesz uniknąć błędów instalacji pomp ciepła, najlepiej zaufać doświadczonej firmie, która ma fachową wiedzę na temat montażu różnych rodzajów urządzeń. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nie dojdzie do poważnych problemów, takich jak:

  • nadmierny hałas i drgania pompy ciepła,
  • zagrożenia związane z nieprawidłowym podłączeniem elektrycznym pompy,
  • brak izolacji czy zrównoważenia hydraulicznego,
  • brak odprowadzenia skroplin.

Najlepsze firmy, takie jak Polenergia Pompy Ciepła, wykonują audyt pomontażowy, dzięki któremu zyskasz nie tylko oszczędne, ale również w pełni bezpieczne i wydajne źródło ogrzewania. Sprawdź, czym jest Program Czyste Powietrze i zainwestuj w technologie przyszłości.